זיכויים ממס

זיכוי ממס הוא הפחתה של מס ההכנסה שעליך לשלם. בחלק ח' של טופס 101, תוכל לבקש מהמעסיק שיתחשב בזיכויים השונים שלהם אתה זכאי.

זיכויים שאינם מופיעים בטופס

יישנם זיכויים ממס אינם מופיעים בחלק ח' של טופס 101. בחלק מהמקרים, כמו במקרה של זיכוי ממס עקב קרוב נטול יכולת, מדובר בזיכויים שיש צורך בהליכים נוספים מול רשות המסים כדי לקבלם. במקרים אחרים, כמו במקרה של זיכוי ממס לעובדים במשמרות וזיכוי ממס עבור הפרשות לביטוח פנסיוני, הזיכוי אמור להנתן באופן אוטומטי ע"י המעסיק ללא צורך בפעולה מצדרך.

מדריך זה מתעסק רק בזיכויים שמופיעים בטופס 101.

נקודות זיכוי

מרבית הזיכויים המופיעים בטופס 101 ניתנים בצורה של נקודות זיכוי.

נקודות זיכוי מורידות את מס ההכנסה שעליך לשלם. הסכום שיירד ממס ההכנסה שעליך לשלם הוא מספר הנקודות שאתה זכאי להן כפול שווי של נקודת זיכוי אחת.

ההורדה תהיה לכל היותר למצב שלא תצטרך לשלם בכלל מס הכנסה (אך לא למצב בו תקבל כסף ממס הכנסה).

בשנת 2016, נקודת זיכוי אחת שווה 216 ש"ח בחודש שזה 2,592 ש"ח בשנה. השווי של נקודות הזיכוי מתעדכן בתחילת כל שנה בהתאם לשינוי במדד המחירים לצרכן.

דוגמא

נניח שאתה זכאי ל-3 נקודות זיכוי ושכל חודש אתה צריך לשלם מס הכנסה של 1,000 ש"ח. לאחר הפעלת נקודות הזיכוי יהיה עליך לשלם רק 1,000-216×3=352.

עכשיו נניח שכל חודש אתה צריך לשלם 540 ש"ח למס הכנסה. השווי של שלושת הנקודות הוא 3×216=648, שזה 108 ש"ח (= חצי נקודת זיכוי) יותר ממס ההכנסה שעליך לשלם. אז לאחר הפעלת נקודות הזיכוי לא תצטרך לשלם בכלל מס הכנסה אבל לא ניצלת חצי נקודת זיכוי.

במקרים מסוימים תוכל לבחור מתי להפעיל את נקודות הזיכוי. למשל אם סיימת השנה תואר ראשון אתה זכאי לנקודת זיכוי אחת שתוכל להפעיל אותה בשנה הבאה או בזאת שאחריה. ייתכן שיהיה לך כדאי לחכות עם הפעלת הנקודה עוד שנה כי אז תרוויח מספיק כדי לא "לבזבז" אותה.

זכאויות לנקודות זיכוי

מימוש הזיכויים

כדי לקבל את הזיכויים עליך למלא טופס 101, לציין בו את הזיכויים שאתה מבקש ולהגיש אותו למעסיק.

אם אתה מעוניין לנצל זיכויים שהיית זכאי להם ולא ניצלת בחודשים שעברו בשנה הנכחית ואתה עדיין עובד אצל אותו המעסיק, תוכל בדרך כלל להגיש לו טופס 101 חדש ולקבל את הזיכויים במשכורת הקרובה.

אם אתה מעוניין לנצל זיכויים שהיית זכאי להם בשנים שעברו או אצל מעסיק שאתה כבר לא עובד אצלו - תוכל להגיש בקשה להחזר מס.

החזר מס

אם היית זכאי לנקודות זיכוי בשנים שעברו ולא ניצלת אותן, תוכל להגיש בקשה להחזר מס לפקיד השומה ולקבל החזרים עד שש שנים אחורה.

את הבקשה להחזר מס מגישים בטופס 135. הטופס מתעדכן כל שנה ויש לבחור בטופס שמתאים לשנה עבורה אתה מבקש לקבל החזר. כל הטפסים נמצאים בקטלוג הטפסים הטפסים באתר רשות המסים.

פקיד שומה

פירוש המילה שומה בעברית הוא "הערכה". פקיד השומה הוא הגוף שאחראי על הערכת מס ההכנסה שעליך לשלם.

אם אינך יודע מיהו פקיד השומה שלך, תוכל לאתרו כאן.